אימון מוחי לבעלי הפרעות קשב וריכוז

תחום המחקר הרפואי של המוח שם דגש בשנים האחרונות על אמצעים לשיפור יכולותיו של המוח, הנוטות להתדרדר במהלך שנות חייו של האדם. חלק מן המחקרים שמים דגש על אימון מוחי בעזרת תוכנות מחשב ועל סגולותיו בשיפור הזיכרון ויכולות החשיבה בגילאים מאוחרים. אך תוכנות המחשב אינן מוגבלות לשיפור זיכרונם וכושרם המחשבתי של הנמנים על האוכלוסייה המבוגרת. אחד התחומים בהם מתגלים חידושים בשנים האחרונות הוא יעילותן של תוכנות המחשב בסיוע לסובלים מהפרעות קשב וריכוז (ADHD). בדומה לאנשים מבוגרים, גם צעירים בעלי הפרעת קשב וריכוז סובלים מהפרעה ביכולת התפקוד הקוגניטיבי התקין של מוחם, דבר המקשה עליהם להתרכז ולהתמקד בביצוע פעולות לימודיות ופעולות יום יומיות שונות (דבר העשוי להשפיע בצורה מכרעת על הישגיהם בלימודים לאורך השנים, החל מגן הילדים וכלה באוניברסיטה וכן על יחסיהם הבין אישיים). 

הפרעות קשב וריכוז טופלו עד כה כמעט באופן בלעדי על ידי טיפול תרופתי ( העלול במקרים רבים לגרום לתופעות לוואי). מחקרים שונים שנערכו בשנים האחרונות בכל ההיבטים הקשורים להפרעות קשב וריכוז ואימון המוח, העלו כי אימון קוגניטיבי בעזרת תוכנת מחשב, שמבצע המשתמש במשך עשרים דקות מספר פעמים בשבוע, לאורך תקופה של מספר שבועות, מביא לשיפור משמעותי ביותר בזיכרון העבודה שלו וגם ביכולת ההתנהלות היומיומית שלו. אימון קוגניטיבי ממוחשב זהה ברובו לאימון אותו עוברים משתמשים מבוגרים, אך הוא שם דגש על אזורים אחרים במוח, באמצעות תרגילי חשיבה ופענוח שונים ומגוונים. 

על פי אותם מחקרים, המשתתפים הלוקים בהפרעות קשב וריכוז דיווחו על שיפור ברור במצבם מיד בסיום סדרת האימונים עם תוכנת המחשב (שיפור שהיה ניכר במשך שלושה חודשים אחרי סיום התהליך, אף ללא המשך האימון). זאת ועוד, אצל המשתתפים שאימנו את מוחם היה ניתן לחוש בירידה דרמטית בסימפטומים המאפיינים הפרעת קשב וריכוז (ADHD), גם לדעת ההורים. המדהים הוא שרמת השיפור שדווחה הן ע"י הצוות המקצועי שליווה את אימוני המוח והן ע"י הורי המשתמשים הייתה זהה לרמת השיפור שהושגה על ידי טיפול תרופתי . אז אם גם אתם רוצים לסייע לילדכם להתמודד עם הפרעות קשב וריכוז, אך אתם מבקשים לנסות ולהוריד את רמת מינון התרופות, תוכנות המחשב המיועדות לאימון קוגניטיבי הן הפיתרון המתאים עבורכם.

כתיבת תגובה