ארבע סיבות מדוע הפעלת תאי המוח משפרת את תאי המוח

רוב האנשים מודעים לאמרה "הפעל אותו או שתאבד אותו" (use it or lose it) בתחום השמירה על כושר מוחי. רשומות מתחת מספר סיבות מדוע הפעלת תאי המוח משפרת את תאי המוח עצמם.

מאת אהוד שפירא

תאי מוח פעילים מקבלים יותר דם

מדענים מודעים מזה זמן לעובדה כי הפעלת אזורים במוח, צורכת יותר אנרגיה ולכן נדרשת אספקת דם גדולה יותר דרכה מגיעים חמצן וגלוקוזה עבור הפעלת התאים. כמות דם גדולה יותר נשלחת אל אזורי המוח הפעילים, במטרה לעמוד בדרישות תאי העצב (בעיקר אנרגיה). בזמן הפעלת המוח, הדם זורם אל תאי המוח הפעילים ומוביל אליהם חמצן. הדמיית MRI, משמשת בכדי ללמוד על זרימת הדם במוח. הדמיה זו, מדגימה כיצד תאי המוח שלנו הידועים גם בשם נוירונים, תלויים באופן מוחלט באספקת החמצן, כך שככל שמאמנים יותר את המוח ומפעילים את תאי העצב, כך גדלה זרימת הדם אל המוח. מוח שאינו נמצא במאמץ, מקבל פחות דם ותאי העצב שבו מתים כתוצאה מכך (הדם משמש בין השאר גם להעברת פסולת מתאי המוח החוצה והסעת חומרי טיפול ושימור מתאים המיועדים לכך- נוירוגליה. זרימה מוקטנת של דם פוגעת בתחזוק המוח).

פעילות תאי המוח מייצרת יותר חומרי תחזוקה

משמרי/מגיני צמיחה של תאי העצב (NGF), הם סוג של חלבון המיוצר בתאי מטרה בגופנו. חלבון זה, משמש כמתחזק לתאי העצב, הוא מסמן אותם על פי השונות ביניהם (מצבם הפיזי- פעיל/לא פעיל) ובהתאם לכך דואג לתחזוקתם. ככל שהמוח פעיל יותר, כך מיוצר יותר חלבן NGF, השומר על תאי העצב תחת קטגוריית "תאים פעילים". איתגור המוח במטלות קוגניטיביות, משפר ומגדיל את יצור חלבון ה NGF.

הפעלת תאי מוח, מגדילה משמעותית את הקשרים הפיזיולוגיים ביניהם.

כל תא במוח, קשור עם תאים אחרים בסביבתו, דרך "הצתה חשמלית" המתרחשת בהבזקים מהירים (פולסים). תאי מוח פעילים, נוטים להיתמך במספר גדול של דנדריטים הנראים כהסתעפות שלוחיות/זרועות עצב שמשמשות לקשר בין תא עצב אחד לשני. תא עצב בודד, יכול לפתח כ 30,000 קשרים כאלה. כתוצאה מפעילות התא, הוא הופך להיות חלק מרשת תאים הפעילה באינטנסיביות גבוה באזור כלשהו במוח. כאשר תא עצב הופך להיות פעיל, הוא מעביר את הפולסים אל תאים אחרים המעבירים גם הם פולסים ברשת העצבית המסועפת ומפעילים יותר ויותר תאים. ככל שתא העצב מחובר ביותר קשרים עצביים עם תאים אחרים, כך גדלים סיכויו להשפיע בפעולתו על יותר תאי עצב אחרים, להפוך לרלבנטי יותר ולשרוד.

פעילות תאי המוח, מגרה את הגירת פטוטרות (גבעולים/שלוחות) תאי המוח המועילים

מחקר עדכני, מראה כי תאי מוח חדשים פועלים באזור במוח הנקרא היפוקמפוס (קליפת המוח). תאי מוח אלו, יכולים לנדוד לאזורים במוח, בהם דרוש עידוד מחדש. לדוגמה- לאחר פגיעה מוחית. נדידת תאים זו, יכולה לחקות/להעתיק את פעילות תאי המוח המקיפים את האזור הפגוע, בכדי לאפשר את שחזור פעילות התאים הפגועים, כך שגריית אזורים במוח במטלות ואתגרים, יעילה מאוד בפיתוח פעילות ייחודית זו.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

 1. קורא

  1. הגברת זרימת הדם הגורמת א: אספקת חמצן ההכרחי לתאים ב: סילוק חומרים מזיקים.
  2. הגברת הפרשת חלבון ngf המסייע בתחזוקת התאים.
  3. קישור חשמלי של התאים זה לזה.
  4. ניצול תאים חדשים המיוצרים ההיפוקמפוס

  נקודה 4 לא ברורה כל צרכה, אולי הכוונה שהמנגנון מאומן ואז במקרה של פגיעה המוח יתקן עצמו יותר ביעילות?!

כתיבת תגובה