המדע שמאחורי "אימון המוח"

כתבה מתורגמת. הכותב :Dan Hurley  עבור: The Atlantic

הגדלת האינטליגנציה המוחית הוכחה כמועילה עבור אנשים שאובחנו עם הפרעות קשב וריכוז, ומכירת תוכנות לשיפור זיכרון זה עסק גדול. האם הטענות מופרכות יתר על המידה?

ב -2002 Torkel Klingberg פסיכולוג במכון Sweden’s Karolinska Institute , פרסם מחקר שכלל 14 ילדים עם הפרעת קשב והיפראקטיביות. כל הילדים התבקשו לתרגל סה"כ 10.5 שעות, במשך חמישה שבועות, משחקים ממוחשבים שכללו תרגול של זיכרון העבודה שלהם, ריכוז רגע אחר רגע ואת היכולת לתמרן ולנתח את האובייקטים של הריכוז שלהם.

שבעה מהילדים שיחקו במשחקים רק ברמה של מתחילים; לשבעה האחרים, המשחקים הפכו בהדרגה מתקדמים יותר ככל שהילדים השתפרו. בסיום המחקר, הקבוצה שהתאמנה בהדרגה השתפרה לא רק במשחקים, אלא גם במדדים אחרים של זיכרון עבודה. ההיפראקטיביות שלהם, כפי שהיא נמדדת על ידי תנועת ראש, פחתה. לא ייאמן, אפילו מוזר על פי אמות המידה השמרניות, ההשפעה הייתה ניכרת והם הצליחו טוב יותר גם במטריצות המתקדמות של Raven, אשר נחשב למדד הטוב ביותר של הפסיכולוגיה באינטליגנציה הנוזלית (ראה מאמר קודם). אם להאמין לתוצאות הילדים הפכו חכמים יותר.

בתחילה לעגו למחקר, אך המחקר הקטן הוביל מאז לעשרות מחקרים אחרים (15 מהם מופיעים כאן) שמטרתם לשכפל ולהרחיב את ממצאיו. כמו כן, המחקר הוביל במהירות את Klingberg ואת מכון Karolinska להקים את חברת , Cogmed, ולהפוך את אימון זיכרון העבודה לעסק. שוק היעד הראשוני היה ילדים עם הפרעות קשב וריכוז, שהוריהם קיוו למצוא משהו אחר מאשר תרופות כדי לשפר את יכולת הריכוז של ילדיהם; עד מהרה התרחב השוק לטיפולים לילדים ומבוגרים עם מגוון רחב של הפרעות קוגניטיביות. עד 2010, בצעד המצביע עד כמה עצומים, יכולים להיות עסקי אימון המוח, Cogmed נמכרו ל Pearson, חברת החינוך הגדולה ביותר בעולם.

החברה  מצהירה באתר שלה שהיא חברה מובילה בתחום המתפתח של אימון קוגניטיבי המבוסס על ראיות".. "מבחינה מדעית יש לנו תוקף מחקרי המראה כי אימון בתוכנה מספק שיפור משמעותי ובר קיימא בריכוז של אנשים בכל קבוצות הגיל עם בעיות בזיכרון העבודה.

האם טענות אלו לא מפורחות יתר על המידה? הצבתי את השאלה הזאת לKlingberg בג'ו קפה, בית קפה קטן וצפוף ברחוב 23 מערב במנהטן, שבו הוא היה כדי להרצות באוניברסיטת קולומביה. הוא לבש מעיל עור שחור ונתן בי מבט זועף רגעי, לאחר ששמע את השאלות הביקורתיות כגון זו פעמים רבות בעבר.

"כן, טוב," הוא אמר במשיכת כתפיים. "התחלנו לעשות את המחקר ב 1999. כמובן שאתה יכול לומר שעדיין אין לנו מספיק מידע – אנחנו צריכים לחכות עוד 10 שנים עד שיהיו לנו אלפי משתתפים. מדובר בבעיה כללית עם אימונים קוגניטיביים שאין לנו את המחקרים הענקיים שיש לחברות התרופות. מצד שני, זה לא משהו שהוא מסוכן ".

הוא ציין כי החברה טוענת רק שהם יכולים לשפר את זיכרון העבודה, לא את האינטליגנציה הנוזלית כשלעצמה- למרות שמחקרים רבים מצאו כי זיכרון עבודה ואינטליגנציה נוזלית קשורים באופן הדוק.

"מה שאנו רואים, שוב ושוב הוא שיפור בזיכרון העבודה וגם שיפור בריכוז, בכלל זה שיפור בריכוז בחיי היומיום. זה לא הכל, אבל זה מספיק טוב בשבילי אם אנחנו יכולים לקבל את זה. בעיות זיכרון עבודה ובעיות קשב הן ענקיות לילדים ומבוגרים רבים. נכון לעכשיו אין לי יותר שום אינטרס כלכלי בחברה וההשפעה שהייתה לי על החברה הייתה כדי להפוך אותם למאוד זהירים. הם לא טוענים להתחדשות המוח או לשיפור האינטליגנציה ".

ביקשתי ממנו לתאר בדיוק איזה סוג של משימות אימון ממוחשבות מציעה התוכנה. "יש 12 משימות", הוא אמר. "כולם ויזואליות. לתפקידו של הריכוז בזיכרון העבודה יש כמעט תמיד ממד מרחבי. כאשר אתה מרוכז, גם כאשר אתה מרוכז בלדבר איתי כאן בבית הקפה הזה, יש מרכיב מרחבי. כאשר יש רעש חזק, אתה עלול להסיט את תשומת הלב שלך למקום שממנו הוא נובע. היכולת שלך לשמור על המיקוד המרחבי שלך בי עשויה להיות חשובה לך במקרה זה. למרות שאלו מילים היוצאות ממני יש מרכיב חשוב של מרחב. אז אם אתה יכול לשפר את היציבות של אותו היבט מרחבי, אתה תהיה טוב יותר במשימות ויזואליות ותהיה טוב יותר בשמירה על המיקוד שלך בי ולא ברעש הנובע משם."

רציתי לקבל תחושה טובה יותר לתרגילים שיש לחברה להציע, קבעתי פגישה עם הפסיכולוגית הקליניתNicole Garcia, שמציעה את ההכשרה רק כמה קילומטרים מהבית שלי בניו ג'רזי. היא אפשרה לי לשבת ליד המחשב שלה לשחק בקומץ של משחקים (היא הדגישה כי החברה מכנה אותם "משימות אימון" ולא משחקים. אבל בעיני הם נראו כמשחקים).

לחצתי על משחק אחד בשם "חסוי", אשר הראה לוח מקשים עם מספריים סטנדרטיים, מהסוג המשמש טלפונים סלולריים ומחשבונים. לוח המקשים הוסתר בזמן שקול גברי דקלם רשימה קצרה של מספרים. כאשר סיים את ההקראה, לוח המקשים הופיע, והייתי אמור ללחוץ על המספרים בסדר הפוך.  משחק נוסף הראה מעגל עם תשעה עיגולים קטנים יותר המונחים  לאורכו כמו עגלות על גלגל ענק. המעגל הגדול הסתובב באיטיות בכיוון השעון, העיגולים הקטנים מוארים ברצף אקראי. ברגע שהושלם הרצף, הייתי צריך ללחוץ על העיגולים הקטנים באותו סדר.

תחילה, כל המשחקים היו קלים לביצוע, אבל הקושי הלך וגבר , כלומר הרצף שנאלצתי לזכור התארך והוצג מהר יותר – ואז כבר התחלתי לעשות טעויות. לאחר שהציע את התוכנה לכמה עשרות מטופלים שלה, ילדים מגיל שש ועד מבוגרים בגיל 63 (כולל עורך דין מצליח שאובחן עם ADHD בשנות הארבעים שלו) Nicole Garcia אמרה שהיא משוכנעת ביתרונות של השימוש בתוכנה, לעתים בשילוב עם תרופות ולעתים בכוחות עצמה. בעלות כוללת של כ -2,000 $ עבור 25 המפגשים, היא אמרה, זו עסקה טובה בהשוואה לטיפולים רבים אחרים בADHD .

החברה מובילה באימון הקוגניטיבי במספר הפרסומים, במספר המחקרים הקליניים האקראיים המוכיחים יתרונות בשימוש ובמספר הניסויים שעדיין מתנהלים על ידי חוקרים עצמאיים במוסדות מובילים ללא כל קשר מסחרי לחברה. Julie Schweitzer, מנהלת תכנית הפרעות קשב וריכוז באוניברסיטת קליפורניה במכון Davis’s MIND Institute, ערכה מחקר אקראי של ילדים שאובחנו עם הפרעת קשב וריכוז. כאשר פורסם ביולי  2012  בכתב העת  Neurotherapeutics, המחקר של Julie Schweitzer מצא כי ילדים בקבוצת הפלצבו בילו זמן זהה בעבודות בבית ספר בסופו של המחקר כפי שעשו בתחילת המחקר, אבל מי שהוכשר על ידי התוכנה עלה עלייה חדה ומשמעותית בכמות הזמן שהוא השקיע בעשיית עבודות בבית הספר.

ילדים ששרדו סרטן הם קבוצה נוספת שלעתים קרובות צריכה שיקום קוגניטיבי. "בערך בין 20 ל 40 אחוזים מהילדים שטופלו בלוקמיה יעברו שינויים קוגניטיביים לאורך זמן" אמרה  Kristina K. Hardy, נוירופסיכולוגית במרכז הרפואי הארצי לילדים בוושינגטון "לאלו שטופלו בגידולים במוח, הנתון הוא בערך בין 60 ל80 אחוזים".

מה שמייחד את הצעירים ששרדו את הסרטן ממרבית האחרים שמחפשים שיקום קוגניטיבי הוא שההשפעות של קרינה או כימותרפיה על המוח מתגלות רק עם חלוף זמן. מחקר שנערך לאחרונה מצא כי מיד לאחר טיפול בלוקמיה לימפובלסטית, המטופלים לא הראו שינוי משמעותי בציוני IQ המילוליים שלהם, אלא רק בשלב הבגרות המוקדמת שלהם, הציונים ירדו בשיעור ממוצע של 10.3 נקודות.

בשנת 2012, Kristina K. Hardy  דיווחה על תוצאות של מחקר פיילוט שהשווה בין התוכנה לבין פלצבו ממוחשב. בין 20 ילדים ששרדו סרטן המוח או לוקמיה, אלה שהתאמנו עם התוכנה הראו שיפורים משמעותיים, בהשוואה לקבוצת הפלצבו, בזיכרון העבודה החזותי שלהם ובבעיות למידה מדורגות. לאחרונה, במחקר שפורסם בחודש יוני האחרון בעקבות אימון של ילדים עם תסמונת דאון שהראו את התועלת בשימוש בתוכנה, הגיעו למסקנה "שביצועים במשימות זיכרון חזותי לטווח קצר היו טובות באופן משמעותי בקבוצה אשר התאמנה לעומת הקבוצה שלא התאמנה. שיפור זה נשמר ארבעה חודשים לאחר האימון. תוצאות אלו מצביעות על כך שאימון חזותי ממוחשב  בסביבת בית ספר הוא גם ריאלי ויעיל לילדים עם תסמונת דאון."

Brian Skotko,  מנהל משותף של תכנית תסמונת דאון בבית החולים הכללי במסצ'וסטס, אמר לי, "אם התוכנה היה תרופה, כולם היו קוראים למחקר זה פורץ דרך". לא כל המחקרים של Cogmed היו חיוביים. מחקר אחד גדול פורסם באוקטובר מצא יתרון קטן. אבל כפי Klingberg כתב להגנתה של התוכנה בפרט ולגבי אימון זיכרון עבודה בכלל: "אימון זיכרון עבודה עדיין מוגדר כתחום חדש של מחקר. כמו בכל המדע, לא ניסוי יחיד מסביר הכל, והתוצאות הן אף פעם לא עולות בקנה אחד באופן מושלם … שאלות רבות נותרו לא פתורות. אבל אין דרך חזרה לרעיון שקיבולת זיכרון העבודה קבועה ולא ניתנת לשינוי".

 

כתיבת תגובה