העצלות של המוח או האם אנחנו טובים בלחשוב?

המוח בבסיסו עצל ולא אוהב להתאמץ. כשהמוח נתקל בבעיה הוא פונה לאזור הנוחות שלו, ומחפש לשלוף את הפתרון / התשובה מ"הטיס האוטומטי" בו הוא אוהב להיות.

מאת אהוד שפירא

יש לנו במוח שתי מערכות חשיבה. האחת אוטומטית ואינטואיטיבית, מהירה מאד ופועלת בקלות. השנייה דורשת מאתנו הפעלה של קשב ושליטה עצמית והיא קשה להפעלה. קשה לנו להשתמש בה ועלינו להחזיק "שעון מעורר" על מנת להעיר אותה.

אתן לכם לדוגמה את הסיפור הבא: אדם רוצה לקנות שולחן לביתו. לצורך הדוגמא נקרא לו מטי. מטי מסתובב בין מספר חנויות ובסופו של דבר מגיע לחנות "איקאה". מטי מוצא בחנות שולחן שמוצא חן בעיניו ורוכש את השולחן. מטי מביא באוטומטי (האוטו של מטי) את השולחן לביתו ופה מתחילה הבעיה. השולחן מאיקאה מגיע כשהוא מפורק וארוז בקרטון. מטי פותח את הקרטון ומרכיב את השולחן. כאשר הוא כמעט מסיים את מלאכת ההרכבה, מטי רואה שיש לשולחן שלוש רגליים על הקרקע ורגל אחת באוויר והוא נותר גם עם ארבעה ברגים מיותרים בידו. מטי חושב לעצמו: "מה עשיתי? מה לא נכון כאן"?, ולפתע מקבל הארה.

הוא מפרק את השולחן וכשהשולחן מפורק הוא לוקח את ספר ההוראות ומתחיל להרכיב את השולחן לפי ההנחיות המדויקות. לאחר דקות מספר מטי מחייך ומאושר. יש לו שולחן חדש עם ארבע רגליים על הקרקע – בדיוק כמו שרצה. 

אם זה כל כך פשוט למה זה כל כך מסובך? זה בגלל האוטומטי…הטיס האוטומטי שמטי היה בו והוא היה משוכנע שאין לו כל בעיה להרכיב את השולחן. זה "קטן עליו" ולא כך הדבר. החוכמה שלנו לא נמצאת במהירות הביצוע שלנו. החוכמה נמצאת בלעשות את הדברים בדרך נכונה ויעילה. 

כך זה גם בדו שיח שאנחנו מקיימים. החוכמה שלנו לא נמצאת במהירות התגובה שלנו בשיח, אלא בדברי הטעם שיוצאים לנו מהפה. כשאתם מדברים לא חייבים למהר ולענות. מותר לקחת את הזמן ולחשוב לרגע. כשאנו פועלים כך, בדרך כלל גם יוצאים לנו דברי טעם מהפה ולא דברים "אוטומטיים". 

את ההסבר הטוב ביותר תוכלו למצוא בסרטון הבא. שם הסרטון הוא "האם אנחנו טובים בלחשוב" ובדקות מספר הוא נותן הסבר פשוט אך מאלף על הנושא. 

אני מאחל לכם צפייה מהנה ומועילה. 

כתיבת תגובה