יכולות קוגניטיביות -
ארבע עשרה יכולות הליבה

דוגמאות לחיי היום יום לגבי יכולות קוגניטיביות (קוגניציה) כגון: 
קשב, קשר עין יד, אינהיבציה ועוד

מאת אהוד שפירא

כשמדברים על הרווח במחשוב האימון הקוגניטיבי רבים עלולים "ללכת לאיבוד" במונחים המדעיים. המאמר הבא מנסה לעשות סדר במונחים בעזרת הסברים קצרים לארבע עשרה יכולות קוגניטיביות וכן דוגמאות לאיך יכולות אלו קשורות לחיי היום יום. כך ניתן יהיה להבין טוב יותר כיצד תוכנה לאימון קוגניטיבי יכולה לסייע לכם בעולם האמיתי. 

מודעות Awareness 

מודעות הינה כיצד אדם מעריך את התפקוד הקוגניטיבי שלו, תפיסתו והידע שלו. דוגמא – קיבלת הוראות הכוונה ממכר כדי להגיע למקום מסוים. בהיותך סמוך ובטוח על זכרונך לא רשמת את הפרטים ואכן הגעת אל היעד ללא הזדקקות להוראות נוספות. 

חלוקת קשב Divided attention 

חלוקת קשב הינה היכולת לבצע יותר ממשימה אחת בו זמנית ובהצלחה כאשר הנך קשוב לשני ערוצי מידע או יותר.

דוגמא- כאשר אתה מכין ארוחת ערב ומדבר בפלאפון במקביל אתה נדרש לחלק את הקשב שלך. אתה רוצה לוודא כי המרק אינו נשרף ונוסף אתה לא רוצה להפסיד את סוף הבדיחה שחברך מספר לך בשיחה בפלאפון. 

קשר עין יד Eye-hand coordination 

קשר עין יד הינה רמת הרגישות בה העין והיד מתואמות בו-זמנית. יכולות זו הינה מורכבת מכיוון שאנו נדרשים להוביל את תנועות היד לפי גירויים ותמריצים ויזואליים ומשוב. דוגמא- כאשר אנו מנסים להשחיל חוט למחט, מוחנו מנחה את היד למקום הנכון על ידי פענוח הגירוי הוויזואלי המתקבל מהעין. 

עכבה (אינהיביציה) Inhibition 

אינהיביציה הינה היכולות להתעלם מגירויים לא רלוונטיים בעודנו מבצעים משימה כלשהי. אינהיביציה כוללת את היכולת לשנות ו\או לעצור פעולה, התנהגות או תגובה כאשר זאת לא רצויה. דוגמא- כשאנו מתקרבים לצומת מרומזר ובו אור ירוק ולפתע הוא משנה את צבעו לאדום אנו נדרשים להוריד את הרגל מהגז ולהעביר את הרגל לדוושת הברקס במהירות.

שיום Naming 

היכולת לשלוף מילה מהלקסיקון הסמנטי או בפשטות היכולת לשלוף שמות מהזיכרון. דוגמא- כאשר אתה הולך במורד הרחוב ולפתע רואה מרחוק אדם שפגשת באירוע בשנה שעברה לוקח לך זמן קצר להיזכר בשמו. אתה נעצר לחשוב וכשהוא מגיע אתה אומר לו שלום מר… 

תכנון Planning 

תכנון משמעו "לחשוב קדימה". היכולות מבחינה שכלית לצפות את הדרך הנכונה לביצוע של משימה. תכנון כולל בתוכו: בחירת פעילויות נדרשות לביצוע של מטרה מסוימת, סידורם בסדר הראוי ויצרת תוכנית פעולה. 

דוגמא- אתה מתעורר ליום מלא משימות קטנות שעלייך לבצע במהלך היום. אתה צריך לסדר את היום בצורה הנכונה על מנת שתספיק את כולם עד סוף היום. 

הסטת קשב shifting 

תהליך שכלי הדורש הפעלה של מספר יכולות קוגניטיביות. הסטת קשב הינה יכולת להעביר את הקשב מערוץ מידע אחד למשנהו. 

דוגמא – אתה עושה שמרטפות על הנכד שלך והנכד ישן. בזמן שאתה קורא ספר בתשומת לב, הקשב שלך מופנה לבכי מהחדר הסמוך. אתה מבין כי הנכד התעורר ואתה הולך לטפל בו.

"כאשר שומעים סיפור, אתה משתמש ביכולת זיכרון העבודה על מנת לזכור את הפרקים הקודמים שסופרו במטרה להבין את המבנה הכולל של הסיפור. "

תפיסה מרחבית Spatial perception 

זו יכולת שמעריכה כיצד דברים מסודרים במרחב, וחוקרת את הקשרים ביניהם בסביבה נתונה. 

דוגמא – כשאתה הולך באמצע רחוב סואן , אתה משתמש בתפיסה המרחבית שלך במטרה לא להיתקל בשאר העוברים ושבים. 

זמן תגובה ומהירות עיבוד נתונים Speed of processing and Response time 

מוגדר כמהירות בה אנו מבחינים בגירוי פשוט ומגיבים אליו. כל פעולותינו מושפעות ממהירות העיבוד. 

דוגמא – כאשר אתה מריץ סרט בטלוויזיה ורוצה להראות לחבר קטע מסוים שנמצא קדימה. אתה מריץ מהר את ההקלטה עד אשר אתה קולט שהקטע שרצית להראות מופיע ואז אתה נדרש במהירות ללחוץ על כפתור "הפעל" ולהפסיק את הריצה המהירה. 

אומדן זמן Time estimation 

היכולות להעריך זמן ומקטעי זמן ללא צורך בעזרים חיצוניים כגון שעון עצר (טיימר). 

דוגמא- כשאתה אופה עוגה ויש לך צורך להמתין חמש עשרה דקות של אפייה. אתה הולך בינתיים לסלון לקרוא ספר או לראות טלוויזיה. בהנחה ושעון העצר של התנור לא פעל , בעזרת יכולת אומדן הזמן אתה קם למטבח לבדוק את העוגה ובדרך למטבח אתה שומע את הטיימר. 

תפיסה חזותית Visual perception 

הבנת המשמעות של גירויים ויזואליים. יכולות זו המשלבת ראייה, מאפשרת לנו לקבל ולנתח מידע אודות הסביבה אותה אנו רואים. 

דוגמא – כל פעם שאתה משתמש בעיינך על מנת לראות משהו, שאתה מבחין בין צבעים או אובייקטים בסביבה שמקיפה אותך אתה משתמש ביכולת התפיסה החזותית שלך. 

סקירה ויזואלית (חזותית) Visual scanning 

המהירות והיעילות בה אנו מוצאים בצורה פעילה מידע רלוונטי בסביבה המקיפה אותנו. 

דוגמא – קבעת לארוחת ערב במסעדה עם חבר, כשאתה מגיע המקום עמוס ביותר. אתה סורק את השטח על מנת למצוא את חברך שממתין לך בשולחן הפינתי ממול.

זיכרון ויזואלי לטווח קצר Visual short term memory 

זו היכולות לשמור באופן זמני כמות מועטה של מידע (לדוגמת, צורות וצבעים) באופן פעיל ושמיש בזיכרון. 

דוגמא – כשאתה מנסה למדוד ולהשוות שני סטים של בגדים, אתה משווה בזיכרון בעודך מודד אחד מהסטים את הסט השני. וזאת על מנת להחליט איזה סט נראה טוב יותר. 

זיכרון עבודה Working memory 

זהו הטווח של מידע שניתן להפעילו בזמן שאנו מבצעים משימה. דוגמא – כאשר שומעים סיפור, אתה משתמש ביכולת זיכרון העבודה על מנת לזכור את הפרקים הקודמים שסופרו במטרה להבין את המבנה הכולל של הסיפור. 

סיכום 

במאמר זה הסברנו על 14 יכולות קוגניטיביות שונות, אתם מוזמנים לכתוב לנו דוגמאות משלכם לכל אחת מהיכולות מחיי היום היום.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. אילנה כץ

    הספורט התחרותי… משפץ כל תכונות אלו… ובגדול

כתיבת תגובה