מבחנים נוירו-קוגניטיביים בעולם המודרני

מהערכת אישיות  – עד לאבחון רפואי וטיפול

מאת הפסיכיאטר הפרופסר פנחס דנון, מנכ"ל בריינסקרינינג

הקוגניציה כוללת מגוון רחב של תפקודים. באמצעות הקוגניציה אנחנו זוכרים, מתרכזים, לומדים, מתקשרים, פותרים בעיות ומגיעים להחלטות. תהליכים אלו מאפשרים לנו לבצע את פעילויותינו והמטלות היום-יומיות שלנו.

ליקויים קוגניטיביים משפיעים לרעה על התפקודים היום יומיים , כגון בתחומי החברה , תעסוקה ולימודים . לתפקוד תקין של הזיכרון שלנו חשיבות רבה .לכן , חשוב מאוד להעריך את התפקודים הקוגניטיביים אצל אדם החווה או החושש מהירידה ביכולותיו הקוגניטיביות .

לאור זאת אצל אדם החווה או החושש מהירידה ביכולות הקוגניטיביות שלו קיים צורך קריטי בהערכה של התפקודים הקוגניטיביים שלו. הדרך הטובה ביותר להעריך תפקוד "בעולם האמתי" היא באמצעות תצפית ישירה בסביבה טבעית. שיטה זו היא ה"אידיאלית" אך היא עלולה להיות מושפעת מ"רעשים" סביבתיים ועלותה גבוהה מאד. מדידה המבוססת על הערכת ביצועים דורשת מהמשתתפים לפעול בסיטואציות שנועדו לדמות התנהגות בעולם האמתי.

מבחנים נוירו-קוגניטיביים בדרך כלל מתנהלים עם משתתף אחד, העובד עם איש המקצוע בסביבה שקטה, הרחק מהסחות הדעת. כיוון שכך, ניתן לטעון כי, תוצאותיו של מבחן נוירו-קוגניטיבי מספקות הערכה של היכולת הקוגניטיבית בשיאה. (כמובן שטענת הנגד תהיה שבסופו של דבר אנשים עובדים בסביבה עם "רעשים" אך מנגד אם אנחנו יודעים מה הפוטנציאל של האדם הנבדק אז יש סיכוי טוב שנוכל לדאוג לסביבה שתביא לידי ביטוי את מלוא הפוטנציאל שלו).

"הפחד מהירידה בזיכרון נובע בעיקרו מהפחד מאובדן הזהות של האדם. הזיכרון טומן בחובו את ה"אני" של האדם את זהותו ולאור זאת הפחד מהירידה בזיכרון גורמת להכחשה הולכת וגדלה של בעיה אפשרית שמתהווה"

המטרה העיקרית של הערכה קוגניטיבית היא ליישם שיטות הערכה מתוקננות המסוגלות להפיק תוצאות כמותיות של איכות הביצועים של האדם. לשיטות אלו יתרונות רבים: הן תלויות באופן ההצגה של איש המקצוע או במידת המודעות העצמית שלו באופן מינימאלי בלבד, והן מסוגלות לכמת ולאפיין את רמת התפקוד של האדם. מאמרים שנכתבו לאחרונה בנושא זה מראים כי כלים ממוחשבים ואינטראקטיביים לביצוע הערכה קוגניטיבית מספקים למשתמשים הערכה פשוטה, מדויקת ובעלות נמוכה, שבה ניתן להשתמש במגוון יישומים בתחומים שונים כגון הזיכרון, הקשב, התעסוקה, ההזדקנות, האישיות, הפסיכולוגיה הרפואה ועוד.

מערכת BrainScreening® פותחה על מנת לשאוב מידע לגבי התפקוד הקוגניטיבי באמצעות ביצועים הכוללים פעולות פשוטות או מורכבות יותר. האדם שעובר את ההערכה (גם בביתו) מביט בגירויים שונים המוצגים על מסך המחשב ומגיב להם בהתאם להנחיות שקיבל. בדומה לשיטות אובייקטיביות אחרות, BrainScreening® מבוססת על העיקרון האומר כי תגובותיו של המשתתף לגירוי מלמדות על יכולתו להתמודד עם הגירוי. באופן זה ניתן לחשוף מגוון של יכולות חזקות וכן ליקויים וחסרים. כל אחת מהמטלות המערכת כוללת שלושה מודולים תפקודיים: 1) הערכה פסיכומטרית; 2) ניהול ההערכה הקוגניטיבית; 3) דיווח.

מערכת BrainScreening® מאפשרת שליחה מהירה של התוצאות ללקוח, וכך מקצרת את זמן ההמתנה הארוך לתוצאות. למערכת יתרון נוסף בכך שהיא מאפשרת למשתתפים לעבור את ההערכה בביתם, וכך חוסכת מהם את הטרחה שכרוכה בהגעה למרכז הערכה או או לקליניקה של איש מקצוע.

ברמת ההערכה, BrainScreening® יוצרת בסיס של תפקודים קוגניטיביים ומודדת את התוצאות ובונה באופן אוטומטי לחלוטין תיעוד אורכי של תפקודי האדם שעובר את ההערכה. BrainScreening® מספקת מאגר מידע מקוון ובטוח המסייע בבניית המלצות לטיפול במקרה שמתגלה בעיה אך עוד לפני שמגלה בעיה המערכת מאפשרת לבנות בסיס נתונים ראשוני של מצבו המשתנה עם השנים של האדם שעובר את ההערכה.

מדוע רצוי וכדאי לעשות הערכה קוגניטיבית?

החשש מתוצאות ההערכה הקוגניטיבית מקננת באופן טבעי ביותר אצל כל אדם. הירידה ביכולות הקוגניטיביות מפחידה את מרבית האנשים. ניקח לדוגמה ירידה בזיכרון.

הפחד מהירידה בזיכרון נובע בעיקרו מהפחד מאובדן הזהות של האדם. הזיכרון טומן בחובו את ה"אני" של האדם את זהותו ולאור זאת הפחד מהירידה בזיכרון גורמת להכחשה הולכת וגדלה של בעיה אפשרית שמתהווה. ההכחשה היא אחד מכלי העזר הטובים ביותר שיש לאדם בתפקודו בעולם. כל עוד ההכחשה היא בגדר הנורמה אזי היא עוזרת לאדם להתגבר על דאגות ופחדים שמלווים אותו בחיי היום יום. ללא הכחשה תקינה מרבית בני האדם היו "משותקים" מבחינת הפעילות שלהם ולא היו מסוגלים לתפקד טוב. ההכחשה מאפשרת לנו תפקוד סביר ותקין.

אבל – ברגע שההכחשה עוברת את הנורמה היא גורמת לשיתוק בפעילות רציונלית בקרב האנשים והיא מובילה את האדם לקבל החלטות שגויות. בנוסף להכחשה ישנו גם מוטיב הבושה. אנשים מתביישים מהירידה בזיכרון וביכולתם הקוגניטיבית. גם הבושה גורמת לאנשים להסתיר את הבעיות שלהם והם לא מטפלים בכך.

אם מישהו מכם חושש מבעיה בזיכרון תרשו לנו להמליץ לכם לא ללכת להיבדק. תרשו לנו להמליץ לכם "לרוץ" ולהיבדק. למה לרוץ ולהיבדק?

הפחד, הדאגה והלחץ הם מקדמי ירידה בזיכרון הגדולים ביותר. בזמן שהאדם מודאג, מוטרד ולחוץ הרבה מאד תאי עצב במוח משתתפים ב"חגיגה" הלא סימפטית הזו. העובדה היא שרוב רובם של בני האדם שמקבלים בעצמם החלטה מושכלת לבדוק את מצבם, (בניגוד לאנשים שכבר צריך לקחת אותם בניגוד לרצונם לבדוק) ,מקבלים תוצאה שהזיכרון שלהם בסדר ובגדר הנורמה, אבל עליהם להיכנס למשטר של אימון קוגניטיבי וזאת על מנת לעצור את הנסיגה הטבעית שחלה עם הגיל. כאן מתרחש מעין פלא. אדם שמוחו היה טרוד בלחץ, בחשש ובדאגה מהירידה בזיכרון, מיד עם קבלת התוצאה שהכל בגדר הנורמה מוחו משתחרר לפתע וזיכרונו חוזר לפעול מהר מאד בדרך הרבה יותר טובה. תאי העצב שהיו עסוקים בלחץ ובדאגה משתחררים לפעילות אחרת ועוזרים למוח לעבוד בדרך טובה ויעילה.

כאן גם נכנס יתרון גדול מאד של ההערכה של BrainScreening®. בנוסף להיותה מקצועית ומתוקפת כל אדם יכול בתהליך מהיר מאד לקבל החלטה ולעשות את ההערכה הראשונית למצבו. ללא הזמנת תור אצל איש מקצוע וללא המתנה מיותרת המלווה בחשש הולך וגדל האדם נכנס בביתו, באמצעות המחשב, לאתר המתאים, עושה את ההערכה ומקבל את התוצאה תוך דקות מספר. בתהליך מהיר מאד יתרחש "הפלא" שכתבנו עליו קודם אצל מרבית האנשים.

יכול להיות גם אדם שיקבל המלצה להמשיך בתהליך הבדיקה אצל איש מקצוע. גם אם מתגלה בעיה כל שהיא הרי ככל שמטפלים בבעיה מוקדם יותר האדם יקבל עוד שנים של איכות חיים וחסד ולא פחות חשוב מכך – בני המשפחה שלו יקבלו עוד שנים של איכות חיים וחסד מפני שהמחלות הקשורות בזיכרון (המחלות הדמנטיות) נהפכות עם השנים לבעיה של המשפחה ופחות לבעיה של החולה שלא מודע כבר למצבו.

מכאן אפשר להסיק בקלות שההערכה בבית גורמת למצב של WIN WIN קודם כל של האדם כלפי עצמו ובמקרים חריגים גם כלפי בני משפחתו. עשו את ההערכה הקוגניטיבית ותסירו לחץ, דאגה וטרדה מליבכם וממוחכם. במקרה הפחות טוב טפלו בעצמכם. זה רק לטובתכם האישית. בהצלחה!

כתיבת תגובה