מוזיקה, קוגניציה וזיכרון

התפתחות קוגניטיבית היא העלייה ביכולתו של האדם לחשוב, להבין, לשקול מצבים ולפתור בעיות. מוזיקה היא אחת הדרכים המלוות את האדם בהתפתחות הקוגניטיבית שלו.

מאת אהוד שפירא

התפתחות קוגניטיבית היא העלייה ביכולתו של האדם לחשוב, להבין, לשקול מצבים ולפתור בעיות.מוזיקה היא אחת הדרכים המלוות את האדם בהתפתחות הקוגניטיבית שלו. מוזיקה היא כמו שפה. גם השפה וגם המוזיקה הינם מידע המתקבל באמצעות השמיעה. המוזיקה נמצאת במקום שונה במוח ממיקום השפה והינה חלק עצמאי מהלולאה הפונולוגית. היא מהווה הקשר נוסף וחשוב במוח, ובעזרתו אפשר לשלוף מידע.במחקרים שונים נמצא כי האזנה למוזיקה וביצועה הינן בעלות השפעה חיובית על הקוגניציה. כך למשל, בעזרת האזנה למוזיקה ניתן לשפר את החשיבה המרחבית אשר חיונית לניתוח ופתרון בעיות בתחומי המתמטיקה, האדריכלות והאומנות.

בספרו "The World In Six Songs" מתאר פרופסור דניאל לויטין, פרופסור לפסיכולוגיה, מוסיקה ומדעי המחשב מאוניברסיטת מקגיל במונטריאול, את התפתחות המוח בצריכה ובשימוש במוזיקה בראיון שערך אתו אורי זר אביב מעיתון הארץ, הוא נשאל "האם סריקות המוח אכן מראות כי אימון והתמדה בנגינה ובביצוע שירים בהכרח מביאים לשיפור היכולות המוחיות?" תשובתו הייתה חד משמעית: "הוכחנו שקורים שינויים ברורים במוח עקב אימון והתמדה. המבנה הניורוכימי משתנה ונוצרים יותר ויותר קשרים בין אזורים שונים במוח. חלקים ממנו אף נעשים גדולים יותר, כמו שריר במאמץ. למידה דורשת מיזוג ואיחוד הידע ברקמות העצבים. ככל שהניסיון גדל וחוזר על עצמו, כך גדלה יכולת המוח לזכור את החוויה וללמוד אותה".

"כשאנו מנסים לזכור משהו ומצרפים את חוש השמיעה כמקור נוסף לעזרה ומוסיפים מוזיקה שאנו אוהבים, אזי הזיכרון שלנו יעבוד טוב יותר ויהיה לנו קל יותר לזכור את הדברים שאנו רוצים לזכור"

השפעת המוזיקה על הזיכרון: 

במחקרים אחרונים שנערכו, הוכח כי ניתן להביא לשיפור הזיכרון על ידי חשיפה ללימוד כלי נגינה ומוזיקה. שיעורי נגינה אחראים במקרים רבים לא רק לשיפור הזיכרון הקשור ליכולות מוזיקליות, אלא גם לשיפור משמעותי בזיכרון המילולי ולשיפור מסוים בזיכרון העבודה.כשאנו לומדים שירים בעל פה (והכוונה כאן מילים ולחן) אנו מאמנים, בין היתר, את יכולת השיום שלנו (שליפת שמות מהזיכרון של שמות אנשים, אובייקטים שונים וחפצים שונים). אנו מרחיבים את אוצר המילים שלנו וחוזרים ומשתמשים באוצר מילים קיים ולא נותנים למילים הללו "לשקוע במעמקי הזיכרון".

 

השפעת המוזיקה על חולי דמנציה: 

במחקר שפורסם לאחרונה בארץ על ידי ד"ר איילה דסה מומחית לטיפול במוזיקה, הוכח שמוזיקה עוזרת לאנשים דמנטיים לחזור למידה מסוימת של "חיות". למעשה ישנם מספר מחקרים בתחום שמוכיחים את חשיבות השמעת המוזיקה לחולי הדמנציה . שניים מהמחקרים מופיעים בסרטים הנמצאים בקישוריות בסוף כתבה זו ואתם מוזמנים לצפות בהם. 

יש לתת כאן את הדעת על נקודה חשובה ומכרעת בטיפול ובעזרה לחולי הדמנציה: יש למצוא לכל אדם דמנטי את המוזיקה שאהב בעבר ואשר דיברה אל לבו. בניגוד לאדם הבריא שצריך לאמן ולהפעיל את מוחו כל הזמנים בגירויים חדשים ובאימונים מסוגים שונים שלא עסק בהם קודם, הרי אצל חולה הדמנטי המצב הפוך. לא מומלץ ללמד אותם דברים חדשים, ובהקשר הזה, אל לנו לנסות ולהשמיע לחולי הדמנציה מוזיקה שלא אהבו בעברם. עם כל הרצון הטוב, אנו נשיג בדיוק את ההפך ונאבד את הקשר איתם ברגע אחד. זה יגרום להם להיות עצבניים מאד ולהסגר. כמו אצל חייט צמרת, צריך "לתפור" לכל אחד מחולי הדמנציה את אלבום המוזיקה שאהב בעבר ויש להשמיע לו את המוזיקה הזו. לעמותת "עמדא", שיש לי הכבוד להיות חבר בהנהלתה, יש פרויקט של טיפול בעזרת מוזיקה בחולים הדמנטים. באמצעות מתנדבים העמותה נותנת לחולים מכשירי MP3 עם אוזניות. המשפחה בעזרת המתנדב עורכת את האלבום המוזיקלי של החולה ומשמיעים לו את המוזיקה שהוא אהב בעבר. על מנת להתרשם מיעילות המוזיקה לחולים הדמנטים רצ"ב שתי קישוריות לכתבה ולסרט המספרים את סיפור המוזיקה וחולי הדמנציה. 

http://hot.ynet.co.il/home/0,7340,L-12358-115578,00.html 

http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1138104 

גם אם אין לכם סבלנות לראות את כל הסרטים תראו לפחות את ההתחלה ולאחר מכן תבינו – אם המוזיקה פועלת כל כך טוב בקרב האוכלוסייה הלא בריאה, איזה פלאות היא יכולה לחולל אצל האדם הבריא!

ונסיים בטיפ… 

אחד הטיפים לזיכרון טוב יותר, הוא לזכור דברים בליווי מוזיקה שאנו אוהבים. הזיכרון שלנו אוהב שאנו משתמשים במספר חושים במקביל. כשאנו מנסים לזכור משהו ומצרפים את חוש השמיעה כמקור נוסף לעזרה ומוסיפים מוזיקה שאנו אוהבים, אזי הזיכרון שלנו יעבוד טוב יותר ויהיה לנו קל יותר לזכור את הדברים שאנו רוצים לזכור. כן, אני יודע שיש כמה מבינכם שמחייכים עכשיו בציניות ואומרים רגע, לא נצליח בכלל לזכור את השיר… אז איך נצליח לזכור מה שרצינו? 

זה בדיוק העניין. אם תירצו – תצליחו. ברגע שאתם אומרים לעצמכם / משכנעים את עצמכם שזה בלתי אפשרי, זה נועד לכישלון. נסו זאת בכוונת מכוון ותראו שתצליחו. כמו כל דבר חדש – בהתחלה זה יהיה קשה אבל בסופו של דבר תהיה לכם "מנגינה שמחה בלב" שנובעת מכך שהתאמצתם והצלחתם.

כתיבת תגובה