עומס בעיבוד מידע, קשב וקבלת החלטות במהלך הנהיגה

קוגניציה ונהיגה | פסיכולוגיה | הגורם האנושי

עיבוד מידע 

נהיגה אינה משימה פשוטה שכן היא דורשת מהנהג לעבד במהלכה באופן מתמשך אינפורמציה חדשה, ולהיות מסוגל לפעול לפיה על ידי קבלת החלטות ועריכת שיפוטים נכונים. הנהיגה מתרחשת לרוב תחת אילוצים של זמן. מערכת העיבוד האנושית מוגבלת ביכולתה לעבד מידע ממקורות שונים בו זמנית תחת אילוצים אלה. במהלך הנהיגה, נדרש הנהג להטות את הקשב שלו בין אירועים המתרחשים על הכביש לבין אירועים שאינם על הכביש. על אף ההתייחסות לנהיגה כאל פעולה אשר אינה דורשת מאמץ, נמצא כי תאונות דרכים רבות עשויות היו להימנע אילו היה הנהג קשוב לאירועים הקריטיים שקדמו לתאונה. בעודנו נוהגים, מגוון גירויים מסיחים את דעתנו, חלקם גירויים שאנו שומעים, וחלקם גירויים שאנו רואים. לעיתים, עלינו להתמקד באופן סלקטיבי בגירוי מסוים ובפעמים אחרות, נדרש מאתנו לחלק את הקשב שלנו בין מגוון גירויים. לעיתים, כאשר מועמסת עלינו כמות רבה מדי של מידע, עלינו להחליט מהי האינפורמציה בה נשקיע את הקשב שלנו, ומאיזו אינפורמציה נתעלם. בעקבות המידע אליו החלטנו לשים לב יהיה עלינו לקבל החלטות ואף לפעול באופן הנכון ביותר, להערכתנו. 

נהיגה וקשב 

משאבי הקשב שיש באפשרותנו להקצות משתנה ממשימה למשימה. באופן זה, נהיגה מהירה בכביש בין עירוני תביא למיקוד הקשב שלנו בפעולת הנהיגה עצמה, בעוד שנהיגה איטית יותר באותו כביש תאפשר לנו להפנות קשב לסביבתנו ונהיה מסוגלים לבצע עוד מספר משימות במקביל. דוגמא זו ממחישה את מוגבלותם של משאבי הקשב של הנהג ועד כמה הם מושפעים מן הסביבה.

אינטראקציה עם הסביבה

בנוסף לקשב, יכולת הסריקה הויזואלית גם היא משימה נוספת לה נדרש הנהג. בשדה הראיה של הנהג נמצא מידע רב ועל הנהג לתפוס את המידע ולערוך שיפוטים בעקבותיו. כאשר אנו תופסים מידע, המוח שלנו משלב בין המידע שהגיע מן החושים שלנו, לציפיות וידע מוקדם שקיים במוחנו לגבי האובייקט הנתפס. כך, הנהג אינו קולט אינפורמציה בצורה פסיבית אלא נחשב כיוזם של התרחשויות. אישיותו ואמונותיו כמו גם העדפות והצרכים שלו מניעים אותו באינטראקציה עם הסביבה. ניתן להניח כי רוב הזמן תפיסתנו מדויקת, אולם תחת נסיבות מסוימות כגון תחת לחץ או מצבים חברתיים כלשהם, אנו עשויים להתבלבל. 

שיפוט בסביבה מורכבת 

משימה מרכזית נוספת בנהיגה היא יכולת עשיית שיפוטים מדויקים בכל הקשור למהירות, מרחק וזמן תגובה. לתפוס גירוי, לקבל החלטה בנוגע אליו ולהגיב לו – אלו דברים הדורשים מן המוח זמן. במצבי חירום, קבלת ההחלטה הנכונה בזמן קצר היא דבר הכרחי. ככל שהאירוע אינו צפוי ואנו חסרי ניסיון – כך עולה הזמן שלוקח לנו לעבד את המידע ולקבל את ההחלטה. ביצוע יכול להשתפר ולהפוך למדויק יותר תוך כדי אימון המלווה בקבלת משוב. נמצא כי כמות הניסיון או האימון בתגובה לגירויים משפיעה על רמת הקושי בקבלת החלטה. תאונות עשויות להמנע כל עוד יכולת הנהג נותרת מעל דרישות הסביבה, וכל עוד הוא מסוגל לעבד את המידע שבסביבה ולהגיב לו באופן מותאם.

כתיבת תגובה