פסיכולוגיה תעבורתית

נהיגה, שימוש בדרך, קוגניציה וזיכרון

מה זו פסיכולגיה תעבורתית?

האדם משתמש בדרך (נוהג ברכב, הולך ברגל, רוכב על אופניים ועוד). בכל הפעולות הללו אנו נעזרים בידיים וברגליים שלנו. אלו למעשה "כלי עזר" לביצוע מטלות הנהיגה מפני שהאיבר שבאמת משמש אותנו בשימוש בדרך הוא המוח שלנו. אנו קולטים במוח את המידע המתקבל באמצעות החושים שלנו, המוח מעבד את המיידע ומגיב בהתאם על ידי מתן הוראות לגוף שלנו כיצד להגיב. 

שאנו מדברים על הגורם האנושי בתאונות הדרכים אנו למעשה מדברים על הצדדים הקוגניטיביים והאישיותיים (נפשיים) וכן על הצדדים הפסיכולוגים. כאשר נגרמת תאונה בגלל הגורם האנושי התאונה נגרמת למעשה בגלל מגבלה או כשל בתפקוד הקוגניטיבי או בבקרה העצמית של האדם על פעילותו. (שיפוט לקוי). הפסיכולוגיה התעבורתית לוקחת למעשה את כל הגורמים הנ"ל תחת קורת גג אחת ונותנת מגוון רחב של פתרונות בתחום החל במענה לשאלה בדבר יכולות הנהיגה של האדם, הדרכה נכונה לנהיגה בטוחה, הקשר בין הסביבה הפיסית (תשתיות ותמרור לדוגמה) לבין קבלת ההחלטות של הנהג ועוד. 

מכאן נובע שמה שמרחש אצלנו במוח בנוגע לנהיגה ולשימוש בדרך נקרא פסיכולוגיה תעבורתית.

אנו לוקחים את כל הגורמים הללו ונותנים שירותים לחברות, ארגונים ויחידים על מנת לסייע בידיהם להגיע ל הפחתה בתאונות ונהיגה בטוחה. כל פעילותינו מבוססת על מחקרים מדעיים בתחום ואנו נמנעים ממתן "פתרונות קסם" שובי לב אך לא מבוססים מדעית. 

תחומי פעילות

אנו מעבירים הרצאות בנושא הבטיחות בדרכים וממפתחים סדנאות בתחום. אנו עובדים בשיתוף פעולה עם מייטב המומחים בתחום.

בנוסף אנחנו מתנדבים בפורום פ.ע.ו.לה. – גוף שמאחד בתוכו את כל העוסקים בבטיחות בדרכים. 

מידע נוסף ומאמרים