משחקי מחשב או אימון כושר למוח- מה טוב יותר?

תעשיית המשחקים המאתגרים את המוח ותכניות אימון לשיפור כשירות המוח, התפתחו וגדלו בשנים האחרונות. משחקי מחשבה מאתגרים, מופיעים חדשות לבקרים באתרי האינטרנט, בטלפון הסלולארי ובמחשבי כף יד. משחקים אלו מבטיחים שיפור ברמת הזיכרון ואיכותו, בקשב וריכוז, או ברמת המיומנויות הקוגניטיביות והכל בחינם. משחקים אלו אולי מהנים, אך עד כמה הם יעילים ואפקטיביים באמת? קרא את ההבדלים החשובים בין תרגול מוחי רציני לבין משחקי מחשבה מאתגרים הזמינים היום לכל. 

רקע מדעי 

אם את/ה רציני/ת ביחס לשיפור יכולות המוח שלך, אתה ודאי לא מעוניין לבזבז את זמנך על משחקי מחשבה שלא הוכחו כיעילים. במטרה להשיג את המקסימום מהאימון אותו אתה עושה, עליך להתאמן בתרגילים הנשענים על רקע מדעי מוכח ויציב בעלי ביסוס ותיקוף בלתי תלויים. עליך לבדוק תמיד ולהיות בטוח כי המוצר אותו אתה בוחן, מראה תוצאות חיוביות בקרב אנשים נוספים הנמצאים אתך באותן קטגוריות כמו גיל, מין, בריאות וכד'. 

הסתגלות 

כפי שאת/ה יודע/ת, הסוד הגדול לשימור ותחזוק חיות המוח, הוא ניצול תכונתו בחיווט עצמי (יצירת קשרים עצביים חדשים בין תאי המוח), על ידי עיסוק עקבי בהעלאה של רמת האתגרים לאורך ההתקדמות בתוכנית האימון של המוח. דבר זה, יאפשר למוח שלך להתאמת ולהתעמת בקצה גבול היכולת במקום בו הוא פוגש את הדרישות השונות של מטלה מסוימת. חלק מן התוכניות יאפשרו לך לבחור את רמת הקושי המותאמת לך בכל שלב של ההתקדמות. עם זאת, תוכל/י להשיג תוצאות טובות בהרבה עם תכנית תרגול המוח שלך, מציעה אפשרות הערכה עצמאית ואובייקטיבית לגבי ביצועיך תוך אבחון וזיהוי מוכנותך להמשך עמידת במשימות מאתגרות. 

רב גוניות 

רוב משחקי המחשבה, מאמנים מיומנות בודדת כמו חלוקת קשב, או זיכרון עבודה. כך, שאם את/ה רוצה למקסם את הרווח שלך מכל זמן תרגול, עליך לחפש תכנית אימון בעלת משרע רחב ורב גוני של מיומנויות. תכנית אימון למוח, המאתגרת משרע רחב של יכולות קוגניטיביות, יוצרת שיפור טוב יותר של קשרי ההצלבה בין אזורי המוח השונים (המיספרה ימנית ושמאלית). 

עלות 

תמיד כיף לקבל דברים בחינם. אולם, כאשר זה מגיע לתרגול המוח, את/ה עלול/ה לגלות במהרה כי חינם יכול להיות יקר למדי, במיוחד אם בזבת את זמנך היקר על משחקי מחשבה שאינם מביאים תועלת רבה. על פי רוב, העלות של תכנית לתרגול המוח, משקפת את הזמן והמאמץ שהושקעו בה על ידי קבוצת המפתחים שלה. מסיבה זו עליך לוודא כי אינך נעשה טיפש על ידי משחקים שנתנו לך בחינם ואשר מבטיחים לך תועלת אותה אינם יכולים לספק. 

תמיכה 

תרגול מוחי אינו פרויקט של עשה זאת בעצמך. לוקח זמן מה לראות שיפור ניכר ויכול להיות כי יתעוררו אצלך שאלות לגבי טיב התרגול, כיצד הוא פועל ומה הוא קצב התקדמות סביר. וודא/י כי תכנית התרגול המוחי אותה בחרת, מציעה אפשרויות לקבל תמיכה טכנית ותיאורטית, זו הדרך הטובה ביותר להבטיח כי האימון שלך עובד באמת וכי את/ה משיג/ה את התועלת משמעותית בתמורה להשקעתך הכספית.

כתיבת תגובה